Zakończony projekt „Gmina Kosakowo w grze”!

AUTORZY_GRY_30.09.2014 (Kopiowanie)30 września 2014 r. w Checzy Nordowëch Kaszëbów, siedzibie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Dębogórze-Kosakowo, odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Gmina Kosakowo w grze”.

Przypomnijmy… Był to projekt realizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla dzięki pozyskaniu grantu w Konkursie „Aktywna Biblioteka” w ramach Programu Rozwoju Bibliotek (do którego Kosakowska Biblioteka przystąpiła w kwietniu ubiegłego roku). 

Uczestnikami projektu była młodzież, która podczas warsztatów z grafiki komputerowej, przeprowadzonych przez Zdzisława Krygera, zaprojektowała nieskomplikowaną grę planszową odwzorowującą Gminę Kosakowo z podziałem na sołectwa.

Gra_mapa_ver_1.7 [1280x768]

Na ich terenie zobrazowano najciekawsze, zdaniem uczestników programu, obiekty. Osoba przystępująca do gry otrzyma ciekawą rysunkową lekcję historii, przyrody i etnografii. Uczestnik rozgrywki ma do przejścia trasę wiodącą przez tereny wszystkich wsi naszej gminy, napotykając po drodze szereg przeszkód, w roboczym narzeczu nazywanych przez twórców gry „przeszkadzajkami”. Każda z 29 stacji pozwala graczowi zapoznać się z podstawowymi informacjami związanymi z obiektami położonymi na trasie rozgrywki, które mają swoje prawdziwe odpowiedniki. Zatrzymanie się na takim polu urozmaica rozgrywkę bądź to spowalniając poruszanie się gracza w kierunku mety, bądź je przyspieszając. Karty informacyjne zostały przygotowane zarówno w języku Mickiewicza, jak również w jego „lokalnej” odmianie – języku kaszubskim. Umieszczenie tak przygotowanego tekstu ma na celu uświadomienie, że Gmina Kosakowo to obszar nierozerwalnie związany z historią Kaszubów.

Do projektu zaprosiliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mostach, które w ramach innego przedsięwzięcia stworzyły rysunkowy przewodnik po Gminie a także Przyjaciół Biblioteki – Ich wkład do gry to poszczególne rysunki zamieszczone na planszy.

Projekt poza wartością edukacyjną miał na celu zmniejszenie dystansu między młodzieżą a Biblioteką i jej ofertą; ofertą, która odciągnęłaby młodych od świata wirtualnego i uzmysłowiła, że wśród realnych ludzi jest ciekawiej (np. grając w gry planszowe).

Czas trwania projektu: maj – wrzesień 2014 r.

Ze względu na ograniczenia finansowe gra została wydana jedynie w 30 egzemplarzach i być może stanowić będzie niejako prototyp profesjonalnego wydania.

Zachęcamy do przyjścia do Biblioteki i zapoznania się z naszą własną gminną grą 🙂

Autorzy gry: Dawid Dawidziuk, Agata Sorn, Jacek Sorn, Aleksander Bartoszak

Współautorzy: Julia Smoczyńska, Weronika Dias, Damian Hetmańczyk

Autorzy rysunków (w nawiasie nr pola-rysunku na planszy): Zdzisław Kryger (1, 2, 13, 15, 19, 22-24, 27), Malwina Miklaszewicz (2 i 19), Agnieszka Labudda (3, 5, 6 i 21), Zdzisław Karbowiak (4), Patrycja Kowalewska (5 i 9), Małgorzata Balcerowska (7), Agata Sorn (8 i 26),  Renata Parzuchowska (10 i 14), Eugeniusz Stanek (11), Lucyna Sorn (12), Anna Paturej (17), Maciej Zieliński (18), Paulina Grudzieńska (20), Dawid Dawidziuk (25), Jacek Sorn (28, 29 + Biblioteka) oraz Jadwiga Piernicka (motyw kaszubski).

Autor zdjęć zamieszczonych na kartach: Adam Schröder

Tłumaczenie na język kaszubski: Lucyna Sorn

Organizator: Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla

Partnerzy projektu: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Dębogórze-Kosakowo, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Morski w Gdyni, Gimnazjum Gminne, Zygmunt Miszewski, Galeria Artystyczna „Galeria Domowa 1” w Pierwoszynie.

RAZ JESZCZE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY WSPARLI NASZ PROJEKT!

Zdjęcia ze spotkania (3 strony):

no images were found

logosy