Zapraszamy na Festiwal Kolęd Kaszubskich

Koniec roku i okres świąteczno- noworoczny obfituje w ogromną ilość występów, koncertów i uroczystości związanych tematycznie ze świętami Bożego Narodzenia, które w naszym kraju mają szczególnie ciepły charakter. Wśród nich na podkreślenie zasługuje organizowany już po raz dziesiąty przez Kaszubski Regionalny Chór „Morzanie” pod patronatem Wójta Gminy Kosakowo Jerzego Włudzika Festiwal Kolęd Kaszubskich.

Zamysłem organizacji tego przedsięwzięcia było przywrócenie do życia starych, przepięknych kolęd regionalnych, które idą w zapomnienie. Ochrona przed zapomnieniem takich właśnie „perełek” jak i zachęta, nakłanianie ludności do powrotu do ich wykonywania chociaż w świątyniach, bo i tu śpiew ludzi słychać coraz rzadziej.

W ciągu trzech dni, tj. 28 grudnia w puckiej farze (godz. 19,00), 29 grudnia w kościele pw. Św. Wawrzyńca m w Luzinie (godz. 19,00) chóry biorące udział w Festiwalu będą się prezentowały przed publicznością, zaś 30 grudnia (godz. 18,30) Festiwal zakończy się koncertem laureatów w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Pierwoszynie.

Cieszy bardzo fakt, iż Festiwal cieszy się coraz większą popularnością. Kościoły w czasie koncertów są coraz liczniej odwiedzane. Wskazuje to także, iż jeden z podstawowych celów „Morzan”, jakim jest popularyzacja muzyki chóralnej, realizuje się doskonale. Ostatnia pieśń Festiwalu co roku wykonywana przez wszystkie chóry, tj „Cicha noc” jest odśpiewywana również przy pomocy wielu obecnych słuchaczy, którzy chętnie włączają się do ogólnego wykonania.

Życzyć by należało, by w każdym regionie znalazł się tak aktywny animator kultury muzycznej. Bo w każdym regionie gdzieś w zakamarkach starych skrzyń i pamięci ludzkiej tkwią perełki, które warto ożywić, przywrócić do brzmienia- jak nasze piękne kaszubskie kolędy które w czasie Festiwalu można będzie usłyszeć.

Zatem zapraszamy. Wszystkie koncerty rozpoczną się po zakończeniu mszy św wieczornych.