Historia

Mechelinki to stara, malutka wieś rybacka w gminie Kosakowo, malowniczo położona na Kępie Oksywskiej u wybrzeży Zatoki Puckiej. Twierdzi się, że nazwa Mechelinki pochodzi od mchu, który porastał kamienie na brzegu morza. Początkowo przyjmowała ona nazwę Mechina, a później również Mechlinie, Mechlinka, Mechelinke.

Po raz pierwszy  wspomniana w 1288 roku, kiedy to książę Mściwoj II podarował cystersom dwa statki rybackie. Jeden z nich cumował na przystani w Mechelinkach i została nazwana Mechina/Machina (różnie podają źródła).
Z początkiem XVII wieku na wieś napadli Szwedzi i rozpoczęli totalną grabież. Chłopi złapali za widły oraz siekiery i przegonili napastników. Po kilku latach Szwedzi napadli po raz drugi, biorąc wówczas do niewoli kilku rybaków klasztornych.

Obecnie Mechelinki liczą około 300 mieszkańców. Wiele mieszkających tu osób trudni się rybołówstwem. Miejscowość ma także charakter letniskowy. Rozwija się turystyka, powstają pensjonaty, restauracje oraz drobna gastronomia.